- elektroakustické metódy
- vyhľadávacia sklolaminátová tyč s mlokovým vysielačom
- monitorovacie kamerovacie systémy
- mechanické, oceľovými škrabákmi z pružnej ocele alebo pružinami
- hydraulicko – mechanické, neupútaný nástroj s vysielačom
- vysokotlaké čistiace zariadenie pre potrubie DN 50 – 300 mm
- vysokotlaké kombinované čistiace zariadenie, potrubie DN 150 – 1000 mm, čistenie šachiet, nádrží, septikov
TV monitoring potrubia:
- prenosný mechanický monitorovací systém, potrubie DN 50 – 250 mm
- samohybná farebná kamera s otočnou hlavou, potrubie DN 200 – 1000 mm
Celkový priebeh kontroly potrubia sa zaznamenáva na videokazete resp. CD. Získané záznamy a údaje o nedostatkoch sa vyhodnocujú a komentujú cez integrovaný textový systém. Takto získaný protokol zahŕňa druh, rozsah a presnú polohu poškodení.
Skúšky vodotesnosti potrubia a nádrží:
Sú vykonávané odbornými pracovníkmi v zmysle platných noriem STN, EN za účelom zistenia tesností, vylúčenia poruchových úsekov a možnosti využitia jestvujúcich rozvodov. Iba tesná potrubná sieť plní svoju funkciu bez zaťaženia životného prostredia.
- tlakové skúšky vodovodného potrubia
- tlakové skúšky kanalizačných potrubí a stôk STN EN 1610, skúška vzduchom metóda L, skúška vodou – metóda W
- tlaková skúška vodárenských a kanalizačných nádrží STN 750905
Cieľom skúšok vodotesnosti potrubí a nádrží vo fáze predprojektovej prípravy je zistenie možnosti využitia stávajúcich rozvodov bez následného rizika ohrozenia životného prostredia. Treba tiež poznamenať, že technicky vyhovujúce jestvujúce potrubia a nádrže ušetria nemalé finančné prostriedky.
PROJEKTOVÁ ČINNOSŤ:
Vo fáze projektovej činnosti je potrebné v predstihu /predprojektová príprava/ poznať technický stav a funkčnosť jestvujúcich inžinierskych sieti. Na základe týchto skutočností projektant rozhodne o využití jestvujúcich rozvodov, ich rekonštrukcií alebo realizácií nových sietí.
Využitie jestvujúcich rozvodov:
Je reálne po zmonitorovaní a zistení technického stavu podzemných rozvodov. Prvoradá úloha sa kladie na ochranu životného prostredia a finančné úspory.
Opravy poškodených potrubí /bezvýkopové technológie/:
Vodovod:
RELINNING – zaťahovanie nového potrubia PE DN 80 – 500 mm menšej dimenzie do stávajúceho vodovodného rádu.
Ochrana vnútorného povrchu potrubia od DN 80 – 500 mm epoxidovým nástrekom. Nástrek zabraňuje tvorbe inkrustov a tvrdých usadenín.
Ekologické utesňovacie systémy utesňujúce praskliny, netesné spoje, kryštalizáciou celulózových vlákien s prísadami /úžitková voda, kúrenie, pitná voda, domové rozvody/. Materiál pozink, meď, plast, oceľ.
Kanalizácia:
Metóda dlhej vložky – osadenie špeciálnej textilnej vložky sýtenej živicou tlakom vody do poškodeného potrubia DN 150 – 1500 mm. Technológia sa využíva na rekonštrukcie hlavných kanalizačných rádov a zberačov.
Metóda krátkej vložky – oprava lokálnych poškodení /spoje, praskliny, diery/ nafukovacím pakrom s tkaninou zo sklených vlákien sýtenou živicou.
RELINNING – vťahovanie flexibilného PE potrubia menšej dimenzie do pôvodného netesného potrubia DN 200 – 300 mm. Metóda sa využíva hlavne pri sanáciách kanalizačných zberačov a stôk, kde je možnosť zmenšenia prietočného profilu potrubia.
Renovácia domových prípojok, strešných zvodov a potrubí od 100 mm flexibilnou tkanou vložkou. Touto metódou je možné vložkovať potrubie s oblúkmi až 90 0.
Nádrže:
- Tesnenie železobetónových nádrží tlakovou injektážou použitím polyuretánových živíc. Vopred navrhnutými vrtmi sa do konštrukcie tlakom vtláča tesniaca hmota, ktorá uzatvára póry a praskliny.
- Tesnenie železobetónových nádrží špeciálnymi tesniacimi hmotami na báze cementov.
- Tesnenie nádrží laminovaním alebo nátermi s epoxidovými živicami.
ČINNOSTI PO REALIZÁCII:
Po zrealizovaných prácach, či už nových /investičných/ alebo sanačných /rekonštrukcie stávajúcich podzemných rozvodov/ je potrebné zdokumentovať jestvujúci stav a kvalitu vykonaných prác.
Skúšky vodotesnosti:
Skúšky vodotesnosti vodovodného, kanalizačného potrubia a nádrží sú vykonávané pred každým odovzdaním časti alebo celku realizovaného diela. Skúškou tesnosti potrubia dodávateľ dokladuje investorovi kvalitu vykonaných prác a pripravuje dielo na odovzdanie užívateľovi.
- tlakové skúšky vodovodného potrubia
- tlakové skúšky kanalizačných potrubí a stôk STN EN 1610, skúška vodou – metóda W, skúška vzduchom – metóda L
- tlaková skúška vodárenských a kanalizačných nádrží STN 750905
- každá tlaková skúška je vyhodnotená v protokoloch o vykonaných skúškach
pri skúškach tesnosti kanalizačného potrubia a šachiet sú využívané gumové upchávky VAPO, /prietočné, neprietočné/ pomocou ktorých sa uzatvára vtoková i výtoková časť potrubia. Po uzavretí sa skúšaný úsek tlakuje vodou, alebo vzduchom.
TV kontrola:
Kontrolný snímok vykonávame farebnou TV kamerou s nahrávkou skutkového stavu /videozáznam, CD/. Súčasťou prehliadky je správa a protokoly z prehliadky.
Využitie:
- odovzdávanie diela /kvalita vykonaných prác – protokol o odovzdaní a prevzatí/
- kolaudácia /dokladovanie vykonaných prác zainteresovaným organizáciám/
- marketing /ponuky, výstavy, semináre/
Normy:
- potrubné systémy z plastov na renováciu podzemných beztlakových kanalizačných potrubí a stokových sietí: európske normy v slovenskej verzií EN 13566-1, EN 13566-3, EN 13566-4
- stavba a skúšanie kanalizačných potrubí a stôk STN EN 1610
- tlakové skúšky vodovodného a závlahového potrubia STN 755911
- skúšky vodotesnosti vodárenských a kanalizačných nádrží STN 7